FAQ – meble na wymiar

Przedstawiamy Państwu słownik pojęć faq, które pomogą przybliżyć tematykę mebli na wymiar oraz technologii zastosowanych w zabudowach kuchennych.

Ze względu na ilość rozwiązań, które funkcjonują na rynku po pierwsze, skupimy się tylko na tych, które są wykorzystywane w naszej codziennej pracy i do których mamy zaufanie oraz gwarantują bezproblemowe użytkowanie przez lata.

Szuflady i podnośniki

Bluemotion – inaczej cichy domyk, nazwa wykorzystywana w produktach firmy BLUM

Blum Aventos – system podnoszenia przeznaczony do frontów górnych

Servo-drive – System wspomagania wysunięcia szuflad lub klap górnych wykorzystywany przez firmę BLUM

Legrabox – Najwyższy model szuflad Blum. Charakteryzują się wysoką jakością oraz prostym, acz ponadczasowym designem.

Tandembox – Jeden z najczęściej wybieranych systemów szuflad marki Blum. Cechuje się najlepszym stosunkiem ceny do jakości.

Cichy domyk – System spowalniania ruchu szuflad lub frontów

Tip-On – System mechanicznego wspomagania otwierania szuflad, frontów wykorzystywany przez firmę BLUM

Płyty meblowe i fronty

Płyta laminowana – rodzaj płyty wiórowej lub MDF, która pokryta została laminatem.

HDF – płyta wykonana z włókien drzewnych, najczęściej wykorzystywana do wykonania tylnej ścianki w korpusach meblowych.

Front fornirowany – elementy wykonany najczęściej z MDF, który stanowi bazę oraz naturalnej okleiny drzewnej zwanej fornirem.  

Pozostałe systemy

Lemans/Nerka – system wykorzystywany w szafkach narożnych, ułatwiający wyciągnięcie elementów znajdujących się wewnątrz szafki. System produkowany przez firmę PEKA.

Magic corner – Sytem do efektywnego wykorzystania przestrzeni w szafkach narożnych. Składa się on z dwóch koszy, które wysuwają się np. w trakcie otwierania frontu. Szczegóły tutaj.

Pantograf – Rozwiązanie, które wspomaga dostęp do wyszaków zlokalizowanych wysoko w szafach i garderobach.

Materiały

Corian® – materiał stworzony przez firmę DuPont, składający się z żywicy akrylowej i naturalnych składników, w meblarstwie wykorzystywany najczęściej do produkcji blatów kuchennych.

Spiek kwarcowy – to mieszanina naturalnych materiałów tj. kwarc, łupki, granitów, które wstępnie są prasowane, a następnie wypalane w wysokiej temperaturze. Spieki idealnie nadają się na blaty kuchenne, wyspy, mogą być wykorzystywane jako zabezpieczenie ścian przed zabrudzeniami.

Technologia

Frez – ogolnikowo jest to rodzaj uchwytu na froncie meblowym. Jak sama nazwa wskazuje jest to wyfrezowanie zagłębienie umożliwiające otwarcie forntu meblowego.